Страници: 1 2 [3] 4 5 Разпечатай
Автор Тема: Остава ли изпита  (Прочетена 19971 пъти)
KuKu
Новобранец
*
Публикации: 8

« Отговор #30: 07 февруари 2015, 15:13:18 »

Това, че някой е казал в интервю 1313 и в списъка има толкова абсолютно нищо не значи. Този списък просто е правен за съвсем друго и няма нищо общо с местата, които базите ще отпуснат като щатни за специализанти. Попитах те как виждаш нещата в перспектива....колко щатни бройки за специализанти ще бъдат склонни да имат  базите след 1-2-3 години, когато се застъпят и натрупат. Когато се оценява една нова наредба трябва да се мисли в перспектива и за дългосрочните последици, а не за това дали някой си е намерил работа конкретно в момента или не. Няма как да не се оцени като негативна и липсата на обективни критерии за заемането на тези щатове.
Активен
А. Стратев
Полковник
Публикации: 572

« Отговор #31: 07 февруари 2015, 15:22:43 »

Аз изказвам мнение, ти не си съгласен - разбрахме се Усмихнат Не виждам причина да спорим повече (визирам това дали вярваш или не в достоверността на информацията). Нека оставим колегите сами да направят своя избор.

На въпроса ти за перспективата - 1во не съм квалифициран да правя такова обобщение. Има си хора, които правя проучвания, които разработват идеи; такива които ги одобряват и разрешават. Как бих могъл аз без нужната квалификация да предвидя социален/професионален феномен обхващащ голяма част от лекарското съсловие? 2ро - а и мнението ми вече го изказах: една част от колегите ще се сменят специалността, една част ще сменят града и за съжаление една част ще сменят държавата. Друг вариант няма, точни % обаче няма как да знам! 3то - имай предвид, че въпросното пренасищане е динамичен процес: както има новопостъпили, така има и завършили! Най-малкото болниците са длъжни да имат минимален брой специализанти, за да си запазят акредитацията; да не говорим за това, че специализантите са по-ниско платени от специалистите, а новата наредба ти гарантира трудов договор до полагане на държавен изпит за придобиване на специалност! Дали ще те наемат на нормален трудов договор след това остава мистерия!
Активен

Лекар-специализант по Анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ "Александровска"
KuKu
Новобранец
*

« Отговор #32: 07 февруари 2015, 15:38:38 »

В момента следя една дискусия, в която се коментира именно , че няма логично обяснение на факта че са качили този списък със заявени места по наредба 34. Решенията за това коя база колко места ще предостави тепърва предстоят Усмихнат Не е необходимо да бъдеш експерт, за да изкажеш собствено предположение за това как би се отразила дадена промяна. По тази логика никой не би трябвало да има мнение по въпроси извън професионалната си компетентност....а все пак това е проблем, който силно ни касае. Представи много идеализирано нещата за експерти и анализи / както трябва да бъдат/....за жалост се съмнявам, че е имало такива и са били достатъчно задълбочени и компетентни.
Активен
А. Стратев
Полковник

« Отговор #33: 07 февруари 2015, 15:44:17 »

Ами надявам се да е така, макар и идеализирано. А мнението ми е, че се постигна облекчение по въпроса с придобиването на специалност. Преди оставаха хора в България - надявам се, а и искрено вярвам, че сега ще останат още повече! А какъв ще е личният избор на всеки един от нас..
И да, както аз не бих се радвал да ми се бъркат в работата хора без медицинско образование, така и аз се стремя да не се изказвам по всеки въпрос  Зло
Активен

Лекар-специализант по Анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ "Александровска"
Boyd
Полковник
Публикации: 1634

« Отговор #34: 07 февруари 2015, 18:23:14 »

Може ли някъде другаде да видя тая въпросна таблица с 1313 места?

Доколкото аз чета новата наредба излиза, че всичкото написано е само и ЕДИНСТВЕНО за държавна поръчка. Как в наредбата не се говори за друго, след като местата финансирани са 400, а общия брой са уж 1300? Нещо не ми се връзва.
Факт е, че 75% от местата ще са в малките градове, в които няма работещи.
Няма лекари и в големите градове, но не се усеща чак толкова много.

Не се постига облекчение в случая. Всичко, което се постигна, е да те накарат да си отидше в родното място и там да специализираш, АКО има места. Другото е - избираш според предлагането. Т.е. искаш гинекология, но няма места, затова записваш патология. Отнема ни се правото на личен избор в случая.

Ще видим какво ще стане... Плащането на лекции 1 или 2 пъти в годината по 180 лева се отнася за местата държавна поръчка, СПОРЕД наредата.
Активен
А. Стратев
Полковник

« Отговор #35: 07 февруари 2015, 22:24:38 »

Плащането на лекции 1 или 2 пъти в годината по 180 лева се отнася за местата държавна поръчка, СПОРЕД наредата.

Не говори глупости! Четете внимателно и не залъгвайте другите! Държавната поръчка не плаща за нищо! Платената дължи само теоретичните курсове!
Активен

KuKu
Новобранец
*

« Отговор #36: 07 февруари 2015, 22:26:44 »

Е, добре де.... на всеки може да се случи да сгреши, не е разбрал човека... не е нужно да му се караш Намигване
Активен
Cioccolato
Капитан
Публикации: 345

« Отговор #37: 07 февруари 2015, 23:11:08 »

Според мен в тази таблица са заявените места още от миналата година за специиализанти  по наредба 34. Щатовете за специализанти, предполагам ще се обявяват тепърва и няма да имат нищо общо с нея. Това е само предположение...
Абсолютно вярно! От няколко болници ми потвърдиха, че тези места не са актуални и тепърва ръководствата ще заседават за тях, дали да останат  Върти очи
Активен

Офталмология 4-та год.

" Животът е несигурен, яжте първо десерта! "¹
 " Шоколадът е прекият път към щастието! "
А. Стратев
Полковник

« Отговор #38: 08 февруари 2015, 07:35:19 »

Е, добре де.... на всеки може да се случи да сгреши, не е разбрал човека... не е нужно да му се караш Намигване
Не се карам на колегата Усмихнат Малко са сигурните неща в тази наредба и едно от тях е за заплащането! Бях категоричен в отговора си, за да не остават други колеги заблудени.. става много хаотично..

А относно места - всеки говори различни неща.. След проведен разговор със СДО и МЗ казаха, че това са местата.
Активен

Velinov
Лейтенант
Публикации: 154

« Отговор #39: 08 февруари 2015, 11:49:39 »

Сигурен ли си, че местата от миналата година, "трансформирани" в тазгодишни са така легитимни. Болниците трябва да обявят какви щатове за специализанти ще разкрият по новата наредба.... не виждам как ще ги задължат да разкрият тези щатове, съответстващи на броя места за специализация, които са заявили по старата наредба. Твърдяха също, че приемните изпити отпадат, че ще се влиза по диплома и така ще се избегне субективизма около конкурсите....сега ще бъде изцяло субективно и въпрос най - вече на връзки с кого да бъде сключен договор. Твърдяха също така, че платените специализации отпадат...явно не е точно така. Според теб колко щатове ще бъдат склонни да разкрият базите за специализанти на които да плащат, особено след 1,2,3 години в които ще се застъпят?

То понеже изпитите във всеки университет са унифицирани и системата е идеална всичко е много обективно и  няма никакво значение кои точно ще те изпитва...... А всички златни скунксове са самородни гений.
Активен
KuKu
Новобранец
*

« Отговор #40: 08 февруари 2015, 14:16:47 »

Абсолютно съгласен, че това с дипломите е кретенизъм, просто посочвам разминаванията между предварителните обяснения за това как и защо ще има промени, и това, което стана реално.
Активен
elyt
Полковник
Публикации: 546

« Отговор #41: 09 февруари 2015, 11:51:46 »

Колеги, може ли някой пак да качи въпросната таблица или да ми я прати на мейл, защото не се отваря?

Благодаря ви предварително!
« Последна редакция: 09 февруари 2015, 18:17:07 от elyt » Активен
А. Стратев
Полковник

« Отговор #42: 09 февруари 2015, 14:25:17 »

http://medicalnews.bg/2015/02/09/%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0
Активен

KuKu
Новобранец
*

« Отговор #43: 09 февруари 2015, 15:10:44 »

Тази статия само потвърждава, че обявяването на щатове за специализанти по бази тепърва предстои, а таблицата не е никакъв легитимен документ и се отнася до съвсем друго. Вероятно обявените щатове ще бъдат доста по - малко от местата заявени по наредба 34.  Поне този въпрос се изясни. Дано по- скоро има окончателна и конкретна информация. Усмихнат
Активен
А. Стратев
Полковник

« Отговор #44: 09 февруари 2015, 18:11:38 »

Стремя се освен да философствам върху темата и да снабдявам колегите с най-новата информация (макар и "неизгодна" за позицията, която съм защитавал до вчера  Шокирано Ухилено Супер)
Това, обаче, към което апелирам е, че всеки трябва да се вдигне и да започне да си търси работа! Няма повече време за губене - в статията си го пише: вече има 40тина нови специализанта Усмихнат
Успех!
Активен

Страници: 1 2 [3] 4 5 Разпечатай
Отиди на: