Лекарите предпочитат работа в чужбина |
България може да остане без млади лекари в следващите няколко години.
Според проучване на Медицинския университет в София 84% от завършващите
им студенти емигрират в чужбина, защото считат, че там ще се реализират
по-добре.
Аргументите - по-добрата организация на здравната система в другите
държави, по-добрата техническа база и по-високите заплати.
Борис Младенов е един от близо 170-те студенти, които ще завършат Медицинския университет през декември. Той е от малкото, които все още са в дилема - да емигрират или не. Планира обаче да специализира в най-предпочитаната от завършващите лекари страна - Германия. Аргументът му - в България студентите са стотици, а местата за специализация се броят на пръсти:
Борис Младенов - студент в МУ, 6-и курс: Така тези, които не са приети държавна поръчка, трябва да работят и сами да си плащат за това, че специализират.
Борис Младенов - студент в МУ, 6-и курс:
Александър Копчев - студент в МУ, 6-и курс: Така налице е другият основен проблем - ниското заплащане. А то, в комбинация с лошата материална база на болниците и хаоса в системата на здравеопазването, е напълно достатъчно да се откажеш от България, считат студентите. Вашата оценка за системата на здравеопазването в България?
- Александър Копчев - студент в МУ, 6-и курс:
-
Ива Кирилова - студент в МУ, 6-и курс: Какви възможности за новите лекари предлагат големите софийски болници трябваше да кажат днес директорите им. Но, за разлика от настойчивостта на чуждестранните си колеги, българските болнични шефове не проявиха интерес и повечето не дойдоха:
Васко Кацаров - изп. директор на 5-а МБАЛ - София: Така, оказва се, че за студентите, за които държавата е платила хиляди, за да ги изучи, изходът от ситуацията се намира на летището. И като топъл хляб чуждите болници гълтат завършващите български лекари. Източник: БНТ |